Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/renoenergiecz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_wp_footnotes_kses_init' not found or invalid function name in /web/htdocs3/renoenergiecz/home/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 307
Slovo předsedy | RenoEnergie a.s.

Slovo předsedy

Úvodní slovo předsedy představenstva

V roce 2003 se na trhu objevil zajímavý profil – výroba elektřiny v malých vodních elektrárnách. Cena vyráběné elektřiny začala být postupně rentabilní. Skupina kolem Miroslava Dvořáka a Zdeňka Valeše vedla intenzivní diskuze o možnostech podnikání v tomto oboru. Oba měli zkušenosti s řízením, provozem i financováním energetiky a hledali příležitosti a možnosti, jak získat nevyužité zdroje vodní energie. Ke skupině se brzy přidal Jakub Helus, který ihned začal prakticky vyhledávat možné hydroenergetické kapacity na českých řekách. Brzy se ukázalo, že existuje řada nevyužitých nebo špatně využitých jezů s nízkým spádem, na kterých je možno s využitím nových technologií a stavebních postupů postavit a provozovat energetické zdroje. V roce 2004 tak byla založena společnost RenoEnergie a.s., jejímž cílem bylo stavět a provozovat malé vodní elektrárny.

Prvním projektem byla MVE Libočany na řece Ohři. Téměř současně byla zahájena příprava druhého zdroje, MVE Bulhary na řece Dyji. Obě elektrárny s výkonem 0,7 MW byly postupně uvedeny do provozu v roce 2006 a 2007.

V roce 2007 byly zahájeny práce na projektu MVE Lovosice na dolním Labi s plánovaným výkonem 3,8 MW.

Abychom snížili riziko nízké výroby ve vodních elektrárnách v klimaticky nepříznivém roce, rozhodli jsme se v roce 2007 vybudovat dvě fotovoltaické elektrárny na jižní Moravě, a to v Hodonicích s výkonem 2,2 MW a Troskotovicích s výkonem 1,1 MW. Skladba vodních a slunečních elektráren nám měla umožnit plnit poměrně vysoké úvěrové závazky vůči bance. Obě fotovoltaiky jsme uvedli do provozu v roce 2009.

MVE Lovosice byla uvedena do provozu v roce 2010. Do konce roku 2010 jsme ještě stihli uvést do provozu MVE Beroun s výkonem 0,8 MW.

V letech 2011 až 2013 jsme s velkým nasazením práce a podnikatelské odvahy postupně uvedli do provozu dalších 5 vodních elektráren: 2012 Doudlevce (0,24 MW), Klášterský Mlýn (0,28 MW) a Čelákovice (0,8 MW); 2013 Roudnice (4,5 MW) a Hradiště (0,18 MW).

MVE Roudnice je naše největší MVE. Byla vybudována v nesmírně komplikovaných geologických poměrech, přímo pod roudnickým mostem. Patří po stránce stavební i technologické ke špičkovým energetickým dílům.

Při stavbě vodních děl jsme dbali na to, aby byla dobře zasazena do krajiny a splňovala ekologické požadavky, což se podařilo a svědčí o tom řada vítězných cen o stavbách roku.

Jsem hrdý na vybudované dílo, které jsme vytvořili a které bude podporou našich dalších aktivit v energetice a zejména v zemědělské oblasti.

V současné době jsme již činní v jedenácti zemědělských společnostech, v jejichž rámci provozujeme čtyři bioplynové elektrárny. Jsem přesvědčen, že i v tomto novém oboru budeme stejně úspěšní jako ve vodní energetice.

Ing. Zdeněk Valeš
předseda představenstva

Technická kancelář

RenoEnergie a.s. – technická kancelář
Mlýnské nábřeží 17
301 00 Plzeň
+420 608 32 47 64
info@renoenergie.cz
www.renoenergie.cz

Sídlo společnosti

RenoEnergie, a.s.
Lagnovská 669
742 83 Klimkovice

Skupina